top of page

CE Belgesi Nedir?

CE İşareti, malların serbest dolaşımını sağlamak amacıyla 1985 yılında Avrupa Birliği tarafından kurulan "Yeni Yaklaşım" çerçevesinde uygulanan bir sağlık ve güvenlik markasıdır.

 

Avrupa Birliği genelinde kullanılan farklı uygunluk işaretleri yerine, AB direktiflerine uygunluğu gösteren tek tip bir AB işareti kullanılması amaçlanmaktadır.

 

CE İşareti, üzerine markalandığı ürünün insan, hayvan ve çevre açısından sağlıklı ve güvenli olduğunu gösteren, Avrupa Birliği normalarına uygunluğun bir ifadesidir.

 

27 adet CE Direktifinin bir veya daha fazlasına dahil olan bir ürünün CE markasını taşımadan Avrupa Birliği pazarına girmesi mümkün değildir.

 

CE direktiflerine uygunluğu kanıtlarken, üreticilerin direktiflere göre üretim yapması büyük önem taşımaktadır.

CE işareti; belgelendirilen ürünün bir kalite sembolü değildir; İlgili direktiflerin tüm gereksinimlerini yerine getirdiği ve AB'deki üye ülkeler arasında malların serbest dolaşımını sağlamak için üretildiği anlamına gelen bir işarettir.

 

"CE" uygunluk işareti, aşağıdaki şekildedir: "CE" uygunluk işareti küçültülür veya büyütülürse, aşağıdaki çizimde verilen oranlara uyulmalıdır.

CE_mark-kobianaliz.png
"CE Belgelendirme" 
hizmetimiz hakkında
detaylı bilgi ve fiyat talep etmek için
lütfen bize ulaşınız
bottom of page